Faber-Castell 9000 opis ołówek

ołówki Faber-Castell
ołówki Faber-Castell

Ołówki Castell 9000 i Castell 9000 Jumbo swoją znakomitą jakość zawdzięczają metodzie produkcji oraz użytym do ich powstania materiałom. Produkowane są z drewna pochodzącego z lasów zarządzanych w sposób zrównoważony, a ich powłoka powstaje z ekologicznego lakieru wodnego. Dzięki użyciu do produkcji grafitu metody spajania SV jest on niezwykle odporny na złamania.

Ołówki Faber-Castell 9000

Przeznaczone do pisania, rysowania i szkicowania w 16 stopniach twardości od 6H do 8B. Od B-8B ołówki miękkie o ciemniejszym (czarnym) odcieniu kreski , 6H-H (hard) – twarde o jasnym odcieniu kreski, natomiast HB (hard black) i F (firm) to ołówki o twardościach pośrednich.

Ołówki Castell 9000 dostępne są w dwóch zestawach: Castell 9000  Design Set oraz Castell 9000 Art Set.

Ołówki Castell 9000 to zestaw ołówków do projektowania zawierający 12 ołówków o stopniach twardości: 5B-5H.

Zestaw Castell 9000 Art Set zawiera 12 ołówków artystycznych o stopniach twardości 8B-2H.

Powyższe zestawy należą do klasycznej zielonej serii Faber-Castell.
Do serii klasycznej należą też:

  • Temperówka Faber-Castell : ergonomicznie uformowana z nieślizgającą się strefą uchwytu do łatwego temperowania, ze śrubą zabezpieczającą,
  • Gumka Faber-Castell : wysokiej jakości, ergonomicznie uformowana z ochronną nasuwką do utrzymania czystych palców, wolna od PVC, do czystego i wolnego od smug wymazywania.
    ołówki Faber-Castell
    ołówki Faber-Castell

    Ołówki Faber-Castell 9000 Jumbo

    Ołówki przeznaczone dla profesjonalnych użytkowników – artystów architektów, grafików, karykaturzystów, projektantów ale i hobbistów. Idealnie nadają się do przygotowania wstępnej wersji rysunku, layout’u oraz do samego szkicowania. Posiadają grubą grafitową końcówkę, która umożliwia uzyskanie dużego zakresu szerokości linii, a grafit na papierze jest rozkładany równomierne.

    Ołówki Castell 9000 Jumbo posiadają średnicę 5.3 mm i są dostępne w 5 stopniach twardości: HB, 2B, 4B, 6B, 8B. Ołówki o twardości: HB i 2B są średnio miękkie i średnio czarne; 4B i 6B są bardzo miękkie i czarne i są używane do uzyskania wrażeń tonalnych w rysunku oraz dużej głębi; 8B są super miękkie i bardzo czarne, stosowane do rysowania największych wrażeń głębi.

 Twardość ołówka  Cechy  Przeznaczenie
 8B  super miękkie o bardzo głębokiej czerni; do rysowania największych efektów głębi  idealne do artystycznego rysowania
 7B
 6B
 5B  super miękki i bardzo czarny
 4B  bardzo miękki i bardzo czarny; do uzyskania wrażeń tonalnych i dużej głębi
 3B
 2B  bardzo miękki i czarny  idealne do pisania
 B  miękki i czarny
 HB  średnio miękkie i średnio czarne; do rysowania i pisania
 F
 H  twardy
 2H  twardszy  idealne do rysunku technicznego, np. do szczegółowych planów
 3H  bardzo twardy
 4H  super twardy
 5H  super super twardy
 6H  wyjątkowo super twardy

 

Używając ołówków  Castell 9000, dla uzyskania ciekawych efektów, można zastosować poniższe techniki.

SPOSÓB TRZYMANIA

Sposób trzymania ołówka wpływa na wygląd rysunku. Trzymając ołówek blisko jego końca otrzymamy luźny szkic. Natomiast im bliżej grafitu będziemy trzymać ołówek tym otrzymywane linie będą dokładniejsze, a rysunek bardziej szczegółowy.

RÓŻNORODNY NACISK

Rysując jednym ołówkiem zmieniając nacisk można otrzymać zarówno cienkie, jak i grube linie. Dobrym ćwiczeniem tej techniki jest zmniejszanie i zwiększanie nacisku podczas rysowania równoległych linii.

ŚWIATŁO I CIEŃ

W monochromatycznych obrazach kolory są reprezentowane poprzez wartości tonalne. Różne odcienie szarości oddają intensywność koloru elementów obrazu, właściwości powierzchni i padanie światła. W ten sposób nadają rysunkowi życia i głębi.

KRESKOWANIE

Podczas kreskowania linie biegną w tym samym kierunku. Różne wartości tonalne oraz różny efekt wizualny można uzyskać poprzez nakładanie linii na siebie, zmienianie odległości między nimi oraz poprzez zmianę ich długości.

KRESKOWANIE KRZYŻOWE

Przy kreskowaniu krzyżowym odcienie tonalne powstają poprzez różnice w ilości krzyżowo nakładanych na siebie linii oraz ich różne zagęszczenie.

UCHWYT Z  GÓRY

Trzymając ołówek od góry, trzymamy go w ekstremalnie płaskiej pozycji, co umożliwia tworzenie rozległych powierzchni. Technika ta pomaga tworzyć szybko rozległe obszary i płynne odcienie tonalne.

ROZMAZYWANIE

Luźno nałożony grafit może być rozmazany po wybranym obszarze przy pomocy wiszera lub palca. Jest to atrakcyjna technika do tworzenia chmur, wody lub niewyraźnego tła. Istotny wpływa na charakter rysunku ma również wybór papieru. W zależności od ziarnistości użytego papieru struktura rysunku może być delikatna bądź szorstka.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *